O nas

Czym jest joga?

Joga to jedna z sześciu indyjskich darśan – czyli systemów filozoficznych (inne to: njaja, waiśeszika, sankhja, mimansa oraz wedanta). Joga darśana jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia, medytacji i ascezy, która prowadzi do rozwoju duchowego i zrozumienia sensu istnienia, znalezienia równowagi i zdolności zdystansowanego patrzenia na życie. Darśana oznacza „spojrzenie”, „pogląd”, „punkt widzenia”, czyli sposób percepcji rzeczywistości, który pozwala lepiej poznać i zrozumieć siebie, odpowiedzieć na pytania o własną tożsamość. Joga ma wiele znaczeń, ale najważniejszym jest opanowanie własnego ciała i umysłu, czyli powściągnięciem zjawisk świadomości (yogah cittavrtti nirodahah – 1.2 Jogasutry Patanjalego ). Jak każda ścieżka samorozwoju joga wymaga systematycznego wysiłku fizycznej i duchowej.

O Pracowni jogi i psychosomatyki

KARMA – Pracownia jogi i psychosomatyki w Krakowie powstała w 2015 roku jako miejsce dzielenia się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem, a także korzyściami płynący z praktykowania jogi. KARMA to społeczność ludzi poszukujących mądrości u źródła życia. Miejsce, w którym niezależnie od ścieżki, jaką podążasz możesz się dzielić się swoim doświadczeniem, poszukiwać inspiracji na ścieżce jogi. W trakcie wspólnej praktyki uczymy jak pokonywać własne ograniczenia psychofizyczne, doskonalić sztukę pranajamy (oddechu), kontrolować myśli i emocje, a także doświadczać integracji ciała, oddechu i umysłu. Joga jest dla nas sposobem na zachowanie zdrowia psychicznego i fizycznego w każdym wymiarze i stadium życia.

O praktyce i zajęciach jogi

W KARMIE rozwijamy wiedzę w wymiarze psychoterapeutycznym i naukowym nad praktyką jogi i zastosowaniem jogi jako metody samorozwoju w życiu codziennym. Realizujemy projekty badawcze dotyczące wykorzystania jogi w terapii  psychosomatycznej. Współpracujemy ze specjalistami z zakresu fizjoterapii, psychologii, pedagogii czy psychoterapii oraz instytucjami zajmującymi się zdrowiem psychicznym i fizycznym. W pracowni prowadzimy zajęcia dla dorosłych, dzieci (joga4kids) i osób starszych w tradycji wg. metody Iyengara (z naciskiem na precyzję i świadomość ustawienia ciała) oraz stylu Vinyasa (sekwencje płynnie wykonywanych pozycji jogi z naciskiem na ruch i oddech). Dla osób, które chcą praktykować jogę w profilaktyce zdrowia kręgosłupa prowadzimy specjalne zajęcia jogi kręgosłupa.